Gdy można więcej, można i mniej
Egzekucja z papierów wartościowych
Gdy można więcej, można i mniej
LESZEK KOZIOROWSKI, ROBERT NICZYPORUK
Egzekucja z papierów wartościowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych wzbudza istotne kontrowersje, a spraw o tym charakterze jest coraz więcej.
Problematykę egzekucji regulują przepisy art. 758-10951 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi pojęcie to oznacza przymusową realizację tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Egzekucja służy realizacji roszczenia, którego dłużnik dobrowolnie nie spełnił. Wykonują ją powołane do tego organa państwowe (sąd egzekucyjny - sąd rejonowy, komornik sądowy), stosując przewidziane przez prawo środki przymusu.
Ze względu na jego doniosłe znaczenie społeczne i gospodarcze inne szczególne przepisy nie mogą uniemożliwiać przeprowadzenia skutecznego postępowania egzekucyjnego.
Rozpoznani z rachunku
Zgodnie z k.p.c. wyróżnia się dwa rodzaje egzekucji wynikające z jej celu, a mianowicie egzekucję świadczeń pieniężnych (art. 844-1022) oraz świadczeń niepieniężnych (art. 1041-1059). Ta pierwsza, będąca przedmiotem naszych zainteresowań, obejmuje egzekucję z:
- ruchomości,
- wynagrodzenia za pracę,
- rachunku bankowego,
- innych wierzytelności i innych praw majątkowych,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta