Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wychowanie człowieka globalnego

15 lutego 2000 | Publicystyka, Opinie | KK
źródło: Nieznane

Niektórzy martwią się, że Polakom "usychają korzenie", a "wyrastają anteny"

Wychowanie człowieka globalnego

RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA

KAZIMIERZ KRZYSZTOFEK

Dyskusja w "Rzeczpospolitej" (opublikowana 24 grudnia 1999 roku) o raporcie ("Tydzień z pilotem - Raport o telewizji", "Rzeczpospolita" z 9 grudnia 1999 roku) pokazała to, czego należało się spodziewać: o telewizji mówi się dwoma językami - językiem inteligenckim i biznesowym, czyli językiem wizji i prowizji. I tak chyba jeszcze długo będzie. Faktem jest też, że publiczny sektor mediów elektronicznych wszędzie na świecie słabnie; rynek absorbuje coraz więcej obszarów przynależnych w przeszłości sferze publicznej.

W połowie lat 80. Pierre Bourdieu przewidywał, że następować będzie dematerializacja ekonomii. Przemysły symboliczne (produkcja software'u, media, reklama, public relations, consulting, wiedza itp.) będą stopniowo zyskiwać przewagę nad przemysłami produkującymi dobra materialne. Dlatego tak ważna staje się ochrona własności intelektualnej, którą w odróżnieniu od własności materialnej można bardzo łatwo i tanio skopiować. Telewizja jest bodaj najważniejszym udziałowcem tego rynku symbolicznego, ponieważ pośredniczy w "grze z ludźmi", w nakłanianiu do konsumpcji dóbr materialnych, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1935

Spis treści
Zamów abonament