Encyklopedia; Pamiętaj, że; Między sędzią a lekarzem
- Encyklopedia
- Pamiętaj, że
- Między sędzią a lekarzem
- Z sądowego lamusa ENCYKLOPEDIA
Regulamin wynagradzania
Musi go wprowadzić pracodawca, który zatrudnia co najmniej pięciu pracowników, jeśli nie obowiązuje u niego zakładowy ani ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. Nie stosuje się takich regulaminów w państwowych jednostkach sfery budżetowej, wobec mianowanych pracowników urzędów państwowych, mianowanych pracowników samorządowych, sędziów i prokuratorów. Tam, gdzie działają związki zawodowe, konieczne jest uzgodnienie z nimi treści regulaminu. Jeśli ich nie ma, pracodawca może narzucić pracownikom jego postanowienia. Nie jest wymagany szczególny tryb jego powstania. Wchodzi w życie w dwa tygodnie po podaniu do wiadomości zatrudnionych. Niewprowadzenie go tam, gdzie to konieczne, stanowi wprawdzie naruszenie norm prawa pracy, ale nie jest zagrożone grzywną.
Założenia regulaminu wynagradzania powinny być brane pod uwagę przy zawieraniu indywidualnych umów o pracę. Nie mogą być jednak mniej korzystne niż przepisy kodeksu pracy, aktów wykonawczych do niego, innych ustaw i układów zbiorowych pracy. Nie mogą np. nie uwzględniać najniższego wynagrodzenia ustalanego przez ministra pracy i polityki społecznej. Niezbędne jest ustalenie w regulaminie systemu wynagrodzeń (może być czasowy,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta