Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Embrion też dziecko

14 marca 2000 | Prawo | MŻ

NIEBEZPIECZEŃSTWA BIOMEDYCYNY

W potocznym odczuciu człowieczeństwo płodu ludzkiego nie jest oczywiste

Embrion też dziecko

MARIUSZ ŻELICHOWSKI

Wartość zdrowia i życia ludzkiego nie może być różnicowana w zależności od fazy rozwoju człowieka.

Postęp nauk biomedycznych jest tak oszałamiający, że coraz większego znaczenia nabiera kwestia ochrony człowieka przed ich praktycznym zastosowaniem. Ze względu na fakt, że największe zagrożenia dla człowieka ze strony biomedycyny wiążą się z interwencjami podejmowanymi w początkowych fazach życia ludzkiego, szczególnego znaczenia nabiera ochrona istoty ludzkiej w okresie życia embrionalno-płodowego.

Zanim przyjdą na świat

W Polsce nie podjęto jeszcze szerokiej dyskusji społecznej nad zagadnieniami biomedycznymi, ani tym bardziej prac legislacyjnych. Nie ma również, wzorem innych państw (np. Francji, USA) narodowej komisji etycznej, która zajmowałaby stanowisko w kwestiach biomedycznych. Brak szczegółowych regulacji stwarza wrażenie istnienia swoistej próżni prawnej i może prowadzić do uproszczonego wniosku, iż co nie jest wprost zakazane, jest dozwolone. Są jednak ogólne regulacje prawne, które można stosować, choćby ogólnie, do rozwiązywania zagadnień biomedycznych. Należy do nich niewątpliwie uchwalona 6 stycznia 2000 r. ustawa o rzeczniku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1960

Spis treści
Zamów abonament