Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca, czyli kto

21 marca 2000 | Prawo | ZK

ANALIZA

Prawo działalności gospodarczej

Przedsiębiorca, czyli kto

ZBIGNIEW KWAŚNIEWSKI

Zanim przedsiębiorcę uzna się za małego lub średniego, musi w ogóle zasłużyć na miano przedsiębiorcy.

Wprawdzie do końca roku obowiązuje nadal ustawa z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. nr 41, poz. 324 ze zm.), ale 1 stycznia 2000 r. weszły już w życie m.in. przepisy rozdziałów 5 i 6 ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. nr 101, poz. 1178; dalej - pdg).

Pierwszy z owych rozdziałów pdg zawiera przepisy regulujące tworzenie, funkcjonowanie i likwidację oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, przepisy drugiego poświęcone są małym i średnim przedsiębiorcom, do których ustawodawca zaliczył tych spełniających - jak należy sądzić - kumulatywne przesłanki ustawowe określone w art. 54 i 55 pdg.

Cywilnej stanowcze nie

Nie ma chyba wątpliwości, że w tych obowiązujących już przepisach terminu "przedsiębiorca" użyto w znaczeniu, jakie nadano mu w art. 2 ust. 2 pdg, który wprost stanowi, kto jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy. Okoliczność, że przepisy ogólne zawarte w rozdz. 1 pdg (z wyjątkiem art. 4 pkt 3 i 4, które już obowiązują) wejdą w życie dopiero z początkiem przyszłego roku, nie zwalnia od dokonania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1966

Spis treści

Listy

Zamów abonament