ZA GRANICĄ
WTO i rolnictwo: falstart w Genewie
Początek globalnych negocjacji w sprawie liberalizacji handlu płodami rolnymi w ramach WTO może opóźnić się, bo przedstawicielom 135 krajów członkowskich nie udało się w Genewie wybrać przewodniczącego tych rozmów. Negocjacje, uzgodnione w umowach Rundy Urugwajskiej (1986-93), mają rozpocząć się w najbliższy czwartek. Przy wyborze przewodniczącego UE sprzeciwiła się kandydaturze Celso Amorima z Brazylii, bo kraj ten należy do grupy (eksporterów rolnych) z Cairns. Anulowano więc posiedzenie rady generalnej WTO, która miała zatwierdzić przewodniczących rozmów rolnych i stałego komitetu ds. praw do własności intelektualnej.
UE: trudne obrady o dopłatach
Ministrowie rolnictwa UE omawiali propozycje zmniejszenia subsydiów eksportowych do przetworzonej żywności i napojów. Komisja Europejska argumentuje, że redukcje są konieczne ze względów oszczędnościowych, a także dlatego, aby UE dostosowała się do przepisów WTO. Unia przeznaczyła na ten rok 560 mln na dopłaty, a przepisy WTO wchodzące w życie od przyszłego roku przewidują 415 mln EUR. Sprawa dotyczy: przetworów (zboża, mleka, jaj i cukru), herbatników, słodyczy, napojów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta