Nie tylko Warszawa
Nie tylko Warszawa
Konkurencja i drożyzna na stołecznym rynku pracy sprawiają, że niektóre firmy decydują się tworzyć miejsca pracy tam, gdzie są dobrzy - i tańsi! - specjaliści. Czy to trwała tendencja?
Warszawa góruje nad innymi miastami liczbą osób z wyższym wykształceniem, co stwarza pracodawcom więcej możliwości wyboru potencjalnych pracowników. Jej atuty to także: centralne położenie, lepsza niż gdzie indziej komunikacja ze światem i resztą kraju, a także większa presja na urzędy i w efekcie ich lepsza sprawność. Dla szukających pracy ma znaczenie, że to tu wciąż na ogół szybciej robi się kariery, awansuje, lepiej zarabia.
Jest też jednak i ciemniejsza strona Warszawy. Dla firm to np. konieczność szukania ludzi na mocno wydrenowanym rynku i mordercza konkurencja z wykorzystaniem płac i bonusów. Wielu pracowników coraz gorzej znosi koszty stołecznego "wyścigu szczurów": stres wywołany potrzebą ciągłego potwierdzania swej przydatności, tempo i czas pracy zabijające życie osobiste. Mimo to menedżerowie i specjaliści ciągną do Warszawy, bo u siebie nie mają perspektyw - duże firmy inwestują na ogół w stolicy lub w jej pobliżu. W zeszłym roku pojawiły się jednak jaskółki, które mogą zwiastować zmiany.
Centertel w Lublinie
Operator telefonii komórkowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta