Homo troglodytes
Czy szympans i goryl dołączą do ludzkości
Homo troglodytes
Niepokój teoretyczny
RYS. MAREK KONECKI
KRZYSZTOF KOWALSKI
"A ponieważ człowiek rozważany ze stanowiska genealogicznego, należy do grupy wąskonosych, czyli małp starego świata, musimy więc wnosić, jakkolwiek wniosek ten obrażać może naszą miłość własną, że nasi dawni protoplaści, gdyby dzisiaj żyli, zaliczeni byliby także do rzędu małp właściwych". Gdy Karol Darwin ogłosił te słowa w dziele "O pochodzeniu człowieka", nie tylko zwykli ludzie przeżyli szok, ale także ówcześni badacze. XIX-wieczni uczeni, z wyjątkiem kilku naturalistów, doznawali "skurczów żołądka" na myśl o konieczności zaakceptowania tej tezy. I oto teraz światu grozi ponownie "ból brzucha" w związku z propozycją wysuniętą przez współczesnych naukowców.
W drugiej połowie XIX wieku nie znano skamieniałości mogących połączyć człowieka z jego małpowatymi protoplastami. Darwin postulował poszukiwanie ich. Nauka spełniła ten postulat. Rezultat jest imponujący, wyłoniło się wielu kandydatów do miana brakującego ogniwa między światem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta