Europejki pracują na pół etatu
Dobrowolny wybór i opieka prawna
Europejki pracują na pół etatu
ROBERT DĄBROWSKI
GRAŻYNA KOPTAS-GÓRZAŃSKA
Upowszechnianie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu jest jednym z licznych zadań, jakie kilka miesięcy temu przyjął na siebie polski rząd w programie polityki prorodzinnej. Podobne propozycje na rok 2000 wysunęła Unia Europejska wobec państw członkowskich. Zalecenia te formułowano nie tylko w ramach polityki określanej jako "godzenie pracy z życiem rodzinnym", lecz także jako element programu modernizowania organizacji pracy.
Podkreśla się przy tym, iż wspomaganie powrotu na rynek pracy po przerwie na urodzenie i wychowanie dziecka, a także praca na części etatu i elastyczne formy zatrudnienia służą interesom zarówno pracowników, jak i pracodawców; są jednakowo ważne dla kobiet i mężczyzn. Zalecając krajom Unii popieranie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu (part-time), zaznacza się, że należy zapewniać większą stabilność tych stanowisk pracy oraz ich wyższy status.
Skala zjawiska
Na części etatu pracuje obecnie co szósty zatrudniony w krajach Unii Europejskiej. Kategoria ta stanowi - jak wynika z ostatniego raportu Komisji Europejskiej o rynku pracy (Employment in Europe 1999) - ponad 17 proc. wszystkich zatrudnionych w krajach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta