Czy można w Polsce przywrócić karę śmierci
Zarówno demokracja pośrednia, jak i bezpośrednia musi ustąpić zasadzie konstytucjonalizmu
Czy można w Polsce przywrócić karę śmierci
RYS. JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
PIOTR WINCZOREK
Na początku marca tego roku grupa posłów wniosła projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację protokołu nr 6 z 1983 roku do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Protokół wprowadza zakaz orzekania i wykonywania kary śmierci. Zniesienie zaś tej kary jest jednym z warunków uczestnictwa państwa w pracach Rady Europy. Polska spełniła ten warunek, najpierw wprowadzając moratorium na wykonywanie kary śmierci, a następnie przez uchwalenie nowego kodeksu karnego zlikwidowała ją całkowicie.
Ratyfikacja protokołu nr 6 spowoduje, że zawarty w nim zakaz uzyska bardzo silną podstawę prawną. Protokół jest bowiem umową międzynarodową, której ratyfikacja wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie. Umowa taka ma pierwszeństwo przed ustawą, jeśli przepisów ustawy nie da się z nią pogodzić. Tak więc ewentualne przywrócenie w Polsce kary śmierci dokonane przez nowelizację obowiązującego kodeksu karnego musiałoby pociągnąć za sobą wypowiedzenie przez nasz kraj protokołu nr 6 ze wszystkimi tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta