Wolnoć Tomku w swojej cenie
Sprzedaż bez przetargu
Wolnoć Tomku w swojej cenie
RYS. JACEK FRANKOWSKI
WŁODZIMIERZ GAWRYLCZYK
Sprzedaż nieruchomości przez gminy bez przetargu budzi wiele kontrowersji związanych z ustaleniem ceny. Niekiedy dochodzi na tym tle do sporów sądowych.
Zagadnienia te zasadniczo uregulowane są w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741 z późn. zm.; dalej: u.g.n.). Przy interpretacji jej przepisów nie sposób jednak pominąć ogólnych zasad obowiązujących w prawie cywilnym. U.g.n. określa m.in. zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność skarbu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, ale w praktyce problem ten dotyczy w zasadzie tylko gmin.
Sposoby i pierwszeństwa
U.g.n. wskazuje dwa sposoby sprzedaży nieruchomości lub oddawania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste: w drodze przetargu lub w drodze bezprzetargowej. Warunki zbycia w pierwszym wypadku obwieszcza się w ogłoszeniu o przetargu, a w drugim - ustala w rokowaniach prowadzonych z nabywcą. Protokół z przetargu oraz protokół z rokowań stają się podstawą zawarcia umowy (art. 28 u.g.n.). I umowa sprzedaży nieruchomości, i umowa oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste powinna być zawarta w formie notarialnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta