Nasze wyroby po europejsku
Wojciech Henrykowski, dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji
Nasze wyroby po europejsku
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Rz: Integracja gospodarcza z Unią Europejską stanie się możliwa, gdy będziemy stosować obowiązujące tam wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości produktów przemysłowych, rolnych i spożywczych. Nasze prawo trzeba więc dostosować także w dziedzinie normalizacji i oceny zgodności wyrobów. Co już zmieniliśmy i co nas jeszcze czeka?
WOJCIECH HENRYKOWSKI: W 1998 r. Polska podpisała protokół dotyczący europejskiego porozumienia w sprawie systemu oceny zgodności, który wyznacza kierunek dostosowania naszego prawa do rozwiązań unijnych. W pierwszym etapie musieliśmy znowelizować ustawę o badaniach i certyfikacji pod kątem uznawania deklaracji samego producenta o zgodności wyrobu z określonymi normami lub przepisami oraz skróceniu wykazu wyrobów podlegających obowiązkowej certyfikacji. Wprowadzono też jednakowe zasady certyfikacji dla produktów krajowych i zagranicznych.
Zmienione przepisy ustawy weszły w życie 10 września ubiegłego roku. Wydane na ich podstawie trzy rozporządzenia wykonawcze też już obowiązują. Określają tryb: certyfikacji, uzyskiwania świadectw weryfikacyjnych oraz wspomniany wykaz wyrobów. Drugi etap to nowa ustawa o systemie oceny zgodności i akredytacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta