Polak się żywi
Poprzez samą tylko zmianę diety można by uniknąć wielu poważnych chorób
Polak się żywi
Edmund Szot
Człowiek je m.in. po to, by żyć i by mu było ciepło. Dopiero pod koniec XVIII wieku Antoine Laurent Lavoisier, jeden z twórców współczesnej chemii, odkrył, że w organizmie człowieka pokarm ulega spaleniu, czemu towarzyszy wydzielanie ciepła.
Nie wszyscy ludzie jedzą jednak tylko po to, by żyć. Niektórzy sprawiają wrażenie, że żyją tylko po to, by jeść. W ostatniej dekadzie podział na te dwie kategorie mocno się w Polsce pogłębił. Świadczą o tym dwa fakty: prawie połowa dorosłych Polaków ma nadwagę bądź cierpi na otyłość, jednocześnie u 35 - 55 procent chorych trafiających do szpitali lekarze stwierdzają niedożywienie. Polska nie jest tu zresztą jakimś wyjątkiem. Podobnie jest na całym świecie, gdzie 780 mln osób głoduje, 2 mld można uważać za niedożywionych, jednocześnie setki milionów cierpią na dolegliwości z powodu przekarmienia.
Zmiany na lepsze
Truizmem jest, że zdrowie człowieka w dużej (może nawet największej?) mierze zależy od tego, co je. W ostatnich latach w odżywianiu się polskiego społeczeństwa nastąpiła wyraźna poprawa, o czym świadczy widoczna już zmiana diety. Wzrosło spożycie owoców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta