Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Homo sapiens geneticus

25 maja 2000 | Nauka i Technika | ZW
źródło: Nieznane

Wydaje się, że rozszczepienie atomu było mniej groźne niż inżynieria genetyczna

Homo sapiens ... geneticus

RYS. MAREK ADAMIK

Zbigniew Wojtasiński

Ogromne możliwości klonowania zwierząt i ludzi wywołują najsilniejsze emocje, tymczasem znacznie większe zmiany w cywilizacji XXI stulecia mogą wywołać manipulacje genetyczne w ludzkim zarodku. Postęp w biologii molekularnej jest tak duży, że za kilkadziesiąt lat bardziej realne jest opanowanie Ziemi przez udoskonalonych genetycznie ludzi niż przez kosmitów z odległej planety.

Prognoza taka może wydawać się jeszcze mało realna. Choćby dlatego, że na razie nikt - przynajmniej oficjalnie - nie próbuje wymieniać genów w ludzkich zarodkach. W Europie przedstawiciele 23 krajów podpisali konwencję, zakazującą takich praktyk. Również w USA - dającym badaczom największą swobodę - nie ma oficjalnego przyzwolenia dla takich prób. Większość specjalistów jest jednak przekonana, że poglądy w tej sprawie zmienią się, i to już wkrótce. Za 20, najpóźniej 30 lat, dzieci będzie się "projektować" genetycznie, tak jak obecnie modyfikuje się transgeniczne zwierzęta.

- Nie ma sposobu, by można było uniknąć genotechnologii - uważa jeden z jej orędowników Gregory Stock, biofizyk Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2019

Spis treści
Zamów abonament