Receptę na przyszłość zmienimy kodem genetycznym
Ryszard Kole
Przepowiadanie przyszłości to ryzykowne zajęcie. Tom Watson, założyciel IBM, nie widział możliwości ani powodu budowania domowych komputerów. Przepowiednia prezydenta Jimmy'ego Cartera, że "zamarzniemy w ciemności" w czasie kryzysu paliwowego w latach 70., roztopiła się pod wpływem słonecznego optymizmu Ronalda Reagana, powodując przegraną Cartera w wyborach i nie sprawdziła się do dzisiaj. Mimo tej ponurej zapowiedzi, świat nie skończył się 31 grudnia 1999 roku. Problem komputerowy Y2K wiele nie zaszkodził światu w roku 2000. Przepowiednie należą raczej do działu rozrywkowego, nie naukowego, ale do odważnych świat należy, więc spróbujemy.
Wszyscy piją, ale nie wszyscy wpadają w alkoholizm. Tysiące ludzi smaży się na plaży, ale tylko niektórzy nabawiają się czerniaka. Wiele jest czynników odpowiedzialnych za takie różnice, ale jeden, podstawowy powód, jest oczywisty: geny. Z powodu minimalnych, stanowiących dużo poniżej 1 proc., różnic w genach, organizmy ludzkie różnią się w podatności na alkohol, narkotyki, infekcje, w reagowaniu na lekarstwa. Z powodu różnic w genach ryzyko chorobliwej otyłości, wysokiego ciśnienia krwi lub cukrzycy też jest niejednorodne. Wiedza o genetycznych cechach poszczególnych osobników pozwoliłaby na lepszą ocenę tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta