Sejm uchwalił
- Polsko-austriacka umowa o zabezpieczeniu społecznym
- Konwencja o ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstw
- Zmiany w procedurze cywilnej od 1 lipca Polsko-austriacka umowa o zabezpieczeniu społecznym
Emerytura w Warszawie lub w Wiedniu
W dziedzinie zabezpieczenia społecznego obywatele polscy w Austrii i austriaccy w Polsce będą traktowani na równi z innymi obywatelami tych państw - zgodnie z podpisaną 7 września 1998 r. umową. Do ratyfikacji Sejm upoważnił prezydenta w uchwalonej wczoraj ustawie.
Umowa dotyczy osób, które podlegają lub podlegały przepisom prawa jednego lub obu jej sygnatariuszy, oraz tych, którzy wywodzą swoje prawa od tych osób.
Do tej pory nie było między Polską i Austrią umowy o zabezpieczeniu społecznym. Stanowiło to przyczynę wielu kłopotów osób zmieniających miejsce pobytu i pracy. Każde z państw bowiem przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych uwzględniało jedynie okresy ubezpieczenia na swoim terytorium.
Obecnie umowa dwustronna - oparta na czterech podstawowych zasadach zgodnych z prawem unijnym - zakłada przede wszystkim równe traktowanie obywateli obu stron, pozwala na sumowanie okresów ubezpieczenia przebytych w obu państwach, chroni prawa nabyte tych, którzy w okresie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta