Priorytet dla polskiej onkologii
Nadal mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności na nowotwory
Priorytet dla polskiej onkologii
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
W Polsce brakuje ogólnonarodowej kampanii zwalczania raka, która tak jak w innych krajach powstrzymałaby onkologiczną epidemię. Nie udaje się nawet rozwinąć Narodowego Programu Walki z Rakiem. Powołanie w tych dniach w Poznaniu Polskiej Unii Onkologii jest kolejnym wezwaniem do przyznania jej priorytetu, bez którego nadal będzie się pogłębiać społeczne niezadowolenie rzutujące na całą służbę zdrowia.
Konsekwentnie realizowany program wczesnego wykrywania nowotworów sprawił, że w Europie Zachodniej zaczyna powoli zmniejszać się liczba zachorowań na raka. W USA od 1995 r. śmiertelność na choroby nowotworowe spadła o jeden procent, co oznacza, że wyleczono kilkadziesiąt tysięcy ludzi więcej niż w latach poprzednich. W Polsce jest wręcz odwrotnie: nadal mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności na nowotwory. Co roku rejestrowanych jest 110 tys. nowych przypadków, z tego 75 tys. chorych umiera, a ich liczba wciąż rośnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta