Zawężone pole widzenia
Czy konieczne jest wyposażenie organów NBP w kompetencje prawotwórcze
Zawężone pole widzenia
RYSZARD TUPIN
Organa Narodowego Banku Polskiego mogą w pełni wykonywać swoje funkcje konstytucyjne i ustawowe za pomocą instrumentów, jakie stawia im do dyspozycji prawo administracyjne, bez potrzeby sięgania po akty prawotwórcze.
Naczelna Izba Kontroli zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego niektóre przepisy ustawy o NBP oraz wydane na ich podstawie uchwały Rady Polityki Pieniężnej i Zarządu NBP (m.in. dotyczące ustalania wysokości rezerw obowiązkowych tworzonych przez banki). Trybunał rozpatrzył sprawę 20 czerwca 2000 r. i odroczył ogłoszenie wyroku do 28 czerwca.
Moim zdaniem zarówno wnioskodawca, strony, jak i zaproszeni przez Trybunał eksperci postrzegają problem jednostronnie, a mianowicie wyłącznie w płaszczyźnie kompetencji prawotwórczych organów NBP. To zawęża jednak pole widzenia.
Błąd ten ma charakter pierworodny i bierze się stąd, że jeszcze w warunkach gospodarki planowej bank centralny po wyzwoleniu się spod kurateli ministra finansów uzyskał prawo do autonomicznego stanowienia prawa.
Kompetencje prawotwórcze NBP utrzymane zostały następnie przez ustawę z 31 stycznia1989 r. o NBP, obowiązującą również pod rządami tzw. małej konstytucji z 1992 r.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta