Czy prezes może brać
Na prawie dotyczącym łapownictwa zaciążyło stanowisko ideologiczno-doktrynerskie, nie mające nic wspólnego z oceną stosunków społecznych
Czy prezes może brać
RYS. PAWEŁ GAŁKA
RYSZARD TUPIN
Każdy, kto wykonuje funkcję związaną z interesem publicznym, powinien odpowiadać karnie za przestępstwo sprzedajności, czyli za przyjmowanie korzyści majątkowej lub żądanie takiej korzyści. Skąd więc wziął się w Polsce problem opisany przez Pawła Reszkę w artykule "Jeśli prezes, to może brać" ("Rz" nr 143 z 20.06. 2000 r.)?
Odpowiedzialności karnej za sprzedajność wymagają nie tylko względy przyzwoitości. Mówią o niej również międzynarodowe standardy, m.in. Europejska Konwencja o karalności korupcji (Strasburg, 1999 r.), która przewiduje objęcie karalnością łapownictwa (korupcji) wszystkich osób wykonujących funkcje związaną z interesem publicznym, także w sektorze gospodarczym.
Przyczyny nieobjęcia karalnością w nowym kodeksie karnym, uchwalonym w 1997 r., osób zajmujących kierownicze stanowiska w przedsiębiorstwach państwowych, spółkach z udziałem skarbu państwa, organizacjach spółdzielczych oraz innych organizacjach społecznych autorzy projektu kk z 1997 r. wyjaśniają przyjęciem nowej koncepcji państwa i prawa.
Minimum państwa
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta