Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klio i nożyczki

08 lipca 2000 | Plus Minus | TS

LEKTURY

Historyków doświadczenia z cenzurą

Klio i nożyczki

TOMASZ STAŃCZYK

Tylko co piąty z historyków poproszonych o relację ze swoich doświadczeń z cenzurą, nadesłał odpowiedź do Instytutu Historii PAN. "Wydaje się, że inicjatorzy ankiety nie przewidzieli, jak trudną psychicznie dla historyków była ta refleksja" - pisze Zbigniew Romek, który opracował i przygotował do druku uzyskane wypowiedzi. Zauważa on, że na tak słaby odzew ze strony historyków wpłynęły nieprzyjemne wspomnienia z kontaktów z cenzurą. Wielu autorów godziło się na ustępstwa ze swojej strony oraz na ingerencje. Ponadto jedni historycy nie nadesłali swych relacji, bo nie chcieli, by uważano ich wypowiedzi za próby usprawiedliwiania się lub świadectwo amnezji. Inni zaś nie zamierzali przedstawiać się jako osoby represjonowane.

Ostatecznie w książce "Cenzura w PRL. Relacje historyków" znalazło się 27 wypowiedzi.

Cenzura prac historycznych była sprawowana nie tylko i może nawet nie głównie przez Urząd Kontroli Prasy. "Zapominamy o ČpiętrowejÇ odpowiedzialności za teksty: redaktorów, wydawnictw i czasopism, cenzury, wreszcie komitetów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2056

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament