Dokąd wiedzie trzecia droga
Nowa socjaldemokracja nie niesie żadnego projektu, który odpowiadałby, jak przyczynić się do realizacji wielkich celów lewicy
Dokąd wiedzie trzecia droga
REUTERS
DLA BLAIRA KSIĄŻKA GIDDENSA JEST INTELEKTUALNYM ZAPLECZEM JEGO POLITYKI
RYSZARD BUGAJ
Książka Anthony'ego Giddensa, "Trzecia Droga. Odnowa socjaldemokracji" powszechnie uchodzi za intelektualne zaplecze polityki Tony'ego Blaira i bywa oceniana jako "doniosły wkład w intelektualne podstawy nowoczesnej centrolewicy". Autor jest dyrektorem prestiżowej London School and Economies nad Political Science.
1.Socjaldemokracja przez wiele lat była wpływową alternatywą dla prawicy liberalnej i konserwatywnej, a także dla projektu i praktyki komunistycznej. Obydwu prawicom przeciwstawiała ideę równości, zasadę społecznej solidarności, pomysł na regulowanie gospodarki kapitalistycznej i państwo opiekuńcze. Prawicy konserwatywnej, dodatkowo, także postulat światopoglądowo neutralnego państwa. Prawie wszystko różniło socjaldemokrację z komunizmem - przede wszystkim akceptacja prywatnej własności i rynku oraz sprzeciw wobec politycznej dyktatury.
Socjaldemokratyczny pomysł dominował intelektualnie jako praktyczna dyrektywa przez trzydzieści lat powojennych, nazywanych dziś Złotym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta