Pod twoją ochronę, kodeksie
Instrumenty prawa cywilnego okazały się niewystarczające
Pod twoją ochronę, kodeksie
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ANNA GNYS
Są instytucje prawne chroniące wierzycieli po powstaniu zobowiązania, nie ma niestety takich, które chroniłyby przed wstąpieniem w stosunki cywilnoprawne z nieuczciwym kontrahentem.
Wierzyciel zawsze musi liczyć się z ryzykiem niewypłacalności dłużnika, ale obowiązkiem państwa prawa jest ochrona przed nieuczciwością niewypłacalnych dłużników.
Instrumenty prawa cywilnego, takie jak odpowiedzialność dłużnika za zobowiązania całym jego majątkiem czy możliwość dochodzenia wierzytelności także z majątku innych osób, okazały się niewystarczające.
W karnym i upadłościowym
Ustawodawca po kilku latach obserwacji gospodarki rynkowej powołał do życia instytucję dość drastyczną, mianowicie sankcję pozbawienia na okres od 2 do 5 lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji reprezentanta lub pełnomocnika przedsiębiorcy, członka rady nadzorczej i komisji rewizyjnej w spółce akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółdzielni - na mocy art. 17 2 ¤ 1 prawa upadłościowego (dalej: pr.up.).
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nie jest w polskim prawie instytucją nową. W kodeksie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta