Czas skończyć z podeszwą
Perspektywy produkcji wołowiny
Czas skończyć z "podeszwą"
Na początku lat 90. wzrosło w Polsce zainteresowanie bydłem mięsnym. Program rozwoju hodowli tego bydła został w 1994 r. zatwierdzony przez ministerstwo rolnictwa i uzyskał nawet wsparcie finansowe. Wiele opracowanych wówczas założeń programu zrealizowano odtąd z nawiązką. Na rynku jednak jeszcze się tego nie odczuwa. Co gorsza, pojawiły się zagrożenia dla dalszej realizacji programu.
- Podstawowe zagrożenie - uważa prezes Krajowego Związku Hodowców Bydła Mięsnego, prof. Henryk Jasiorowski - wynika z tego, że dochody ludności rosną wolniej niż zakładaliśmy i dlatego nie wzrasta popyt na wysokiej jakości wołowinę kulinarną. W Polsce nigdy nie było tradycji spożywania takiej wołowiny i na razie nie widać, by się ona tworzyła. Na polskim stole nadal niepodzielnie króluje schabowy, zaś średnio i mniej zarabiający kupują coraz więcej drobiu. A skoro nie ma popytu, to i nie ma bodźca do rozwoju produkcji. Mimo wsparcia z budżetu państwa program rozwoju hodowli bydła mięsnego realizowany jest z oporami.
W tym roku Polak spożyje średnio około 37,5 kg wieprzowiny, około 14 kg mięsa drobiowego i tylko nieco ponad 7 kg mięsa wołowego. W krajach Unii Europejskiej spożycie mięsa wieprzowego jest tylko nieznacznie wyższe niż w Polsce, spożycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta