Wyrośnięci z rodziny zastępczej
Na starcie do samodzielności
Wyrośnięci z rodziny zastępczej
Dla dziecka z rodziny zastępczej lub innego typu placówki wychowawczej czas na samodzielność przychodzi po osiągnięciu pełnoletności. Istnieje kilka form pomocy, na jaką może ono liczyć. Zasady udzielania tej pomocy precyzuje wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 września 2000 r. (Dz. U. nr 81, poz. 909).
Pomoc w usamodzielnianiu się i w integracji ze środowiskiem przysługuje - zgodnie z ustawą o pomocy społecznej - opuszczającym rodziny zastępcze, placówki socjalizacyjne i resocjalizacyjne, domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, a także domy pomocy społecznej dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, jeśli zostały tam skierowane z rodziny zastępczej, placówki opiekuńczo-wychowawczej lub domu pomocy społecznej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich.
Może to być pomoc pieniężna na usamodzielnienie się albo na kontynuowanie nauki, na uzyskanie odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym tzw. mieszkania chronionego, albo rzeczowa pomoc w zagospodarowaniu czy wreszcie wsparcie przy staraniach o pracę.
Przed osiemnastką
Sprawą przyszłości podopiecznego zbliżającego się do pełnoletności dyrektor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta