Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwłaszczenie na życzenie

08 stycznia 2001 | Prawo | RK
źródło: Nieznane

Rozmowa Prof. dr Krzysztof Pietrzykowski, dyrektor Biura Orzecznictwa Sądu Najwyższego, specjalista z zakresu prawa spółdzielczego

Uwłaszczenie na życzenie

FOT. JAKUB OSTAłOWSKI

Prace nad ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych dobiegają końca. Swój podpis pod nią musi jeszcze złożyć prezydent, a jeżeli to uczyni i zostanie opublikowana, w kwietniu przyjdą duże zmiany. Jakie?

PROF. DR KRZYSZTOF PIETRZYKOWSKI: Spółdzielnie mieszkaniowe będą budować dwa typy mieszkań: lokatorskie (jak dzisiaj), a zamiast obecnych własnościowych - na odrębną własność. Prawie wszyscy spółdzielcy i najemcy mieszkań spółdzielczych zostaną uwłaszczeni. Ustawa przewiduje, że spółdzielcy zajmujący własnościowe mieszkania mogą, ale nie muszą, wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o przekształcenie swojego prawa w odrębną własność. To samo mogą uczynić członkowie spółdzielni z lokatorskim prawem do lokalu, jeżeli zapłacą 3 proc. jego wartości. I jedni, i drudzy mają prawo złożyć wniosek tylko gdy na mieszkaniu nie ciąży żadne zadłużenie. Członek spółdzielni ponosi koszty sporządzenia aktu notarialnego i założenia księgi wieczystej.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: usm) przyznaje także spółdzielcom roszczenie cywilnoprawne względem spółdzielni, jeśli nie zechce przenieść na nich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2207

Spis treści
Zamów abonament