Uwłaszczenie na życzenie
Uwłaszczenie na życzenie
FOT. JAKUB OSTAłOWSKI
Prace nad ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych dobiegają końca. Swój podpis pod nią musi jeszcze złożyć prezydent, a jeżeli to uczyni i zostanie opublikowana, w kwietniu przyjdą duże zmiany. Jakie?
PROF. DR KRZYSZTOF PIETRZYKOWSKI: Spółdzielnie mieszkaniowe będą budować dwa typy mieszkań: lokatorskie (jak dzisiaj), a zamiast obecnych własnościowych - na odrębną własność. Prawie wszyscy spółdzielcy i najemcy mieszkań spółdzielczych zostaną uwłaszczeni. Ustawa przewiduje, że spółdzielcy zajmujący własnościowe mieszkania mogą, ale nie muszą, wystąpić do spółdzielni z wnioskiem o przekształcenie swojego prawa w odrębną własność. To samo mogą uczynić członkowie spółdzielni z lokatorskim prawem do lokalu, jeżeli zapłacą 3 proc. jego wartości. I jedni, i drudzy mają prawo złożyć wniosek tylko gdy na mieszkaniu nie ciąży żadne zadłużenie. Członek spółdzielni ponosi koszty sporządzenia aktu notarialnego i założenia księgi wieczystej.
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: usm) przyznaje także spółdzielcom roszczenie cywilnoprawne względem spółdzielni, jeśli nie zechce przenieść na nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta