Protest okolicznych mieszkańców nie uzasadnia zakazów
Protest okolicznych mieszkańców nie uzasadnia zakazów
Nie ma nieusuwalnej sprzeczności między konstytucyjną wolnością organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich a wolnościami i prawami osobistymi mieszkańców, którzy sprzeciwiają się organizowaniu zgromadzenia w sąsiedztwie ich domów.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 5 stycznia 2001 r. uwzględniającym rewizję nadzwyczajną od orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego opartego na odmiennym założeniu. Zdaniem SN nie znajduje uzasadnienia w konstytucji pogląd, że pierwszeństwo przed wolnością organizowania zgromadzeń mają inne prawa i wolności obywatelskie.
Wyrok dotyczy skargi Marka C., który otrzymał zakaz zorganizowania demonstracji ulicznej. Stosownie do wymagań zapisanych w ustawie z 5 lipca 1990 r. o zgromadzeniach (Dz. U. nr 51, poz. 297 ze zm.) zawiadomił on 7 maja 1999 r. prezydenta miasta o zamiarze zorganizowania 31 maja 1999 r. w godz. 16-17 demonstracji ulicznej, w której miało uczestniczyć 100-150 osób. Chodziło o wyrażenie protestu "przeciwko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta