Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Barbarzyństwo w szacie humanizmu

08 stycznia 2001 | Publicystyka, Opinie | BW

Klonowanie, czyli eksperymentowanie na istotach ludzkich jest praktyką zbrodniczą

Barbarzyństwo w szacie humanizmu

BOGUSŁAW WOLNIEWICZ

19 grudnia 2000 r. brytyjska Izba Gmin uchwaliła stosunkiem głosów 2:1 ustawę, która legalizuje klonowanie ludzkich embrionów do celów terapeutycznych do 14. dnia ich życia.

Inne eksperymenty na takich embrionach były prowadzone w Anglii legalnie już wcześniej; niby więc jest to jedynie dalszy krok po utartym szlaku. A jednak czuje się wyraźnie, jak z każdą taką wiadomością osuwa się nam coraz bardziej grunt moralny pod nogami. Nadciąga coś nieznanego.

Kiedy zaczyna się człowiek

Uzasadnienia ze strony zwolenników są zawsze budujące i "humanistyczne". W legalizacji ludzkich klonów chodzi podobno wyłącznie "o dobro człowieka". Tak np. czytamy, że "Brytyjskie Towarzystwo Medyczne widzi w klonowaniu tego rodzaju nową szansę na opanowanie nieuleczalnych obecnie chorób" i że "kanclerz Niemiec Gerhard Schr?der zaapelował o sprawdzenie, czy ustawa o ochronie zarodków z 1990 r. jest aktualna ze względu na postęp medycyny i genetyki" ("Rzeczpospolita", 21.12.2000 r., Zbigniew Wojtasiński) - po to, rzecz jasna, by ją ewentualnie dla dobra człowieka rozluźnić.

Zwolennicy podkreślają przy tym stale, że nie ma się czym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2207

Spis treści
Zamów abonament