Sukces zależy od liderów
Czy warto tworzyć konsorcja dla realizacji określonych celów
Sukces zależy od liderów
Doświadczenia krajów, które dużo eksportują, dowodzą, że tylko zorganizowane grupy nastawione na realizację jakiegoś celu, działają efektywnie i są konkurencyjne. W Polsce dopiero powstają koncepcje stworzenia konsorcjów nastawionych na współpracę w zdobywaniu zagranicznych rynków. Nie sprawdził się pomysł resortu gospodarki związany z promowaniem działalności Domu Polskiego w Lublanie. Rozpoczęte już inicjatywy producentów i izb gospodarczych mają szansę na realizację.
Niemcy eksportują 28 proc. swojego PKB. Włosi 33 proc., w tym prawie połowę produkcji przemysłowej, ale tylko 2 proc. tamtejszych małych i średnich firm (MSP) i 3 proc. łącznej liczby przedsiębiorstw jest bezpośrednimi eksporterami. - Siła naszego eksportu opiera się coraz bardziej na dobrym wykonaniu i relatywnie małej, ale znakomitej grupie średnich i dużych firm. Odniosły sukces dzięki temu, że zostały liderami w swoich sektorach lub niszach - mówi Mario Costariol, konsultant w CNA Veneto Euro-In Consulting.
Liderem i twórcą konsorcjum w rozumieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta