Modlitwa do Unii
Modlitwa do Unii
Ladislav Studla przez lata był górnikiem w Rożniawie. Dziś jest strażnikiem w likwidowanej kopalni
FOT. (C) MILAN KAPUSTA/TSAR
ANDRZEJ NIEWIADOWSKI
Z BRATYSŁAWY
- Czy chcielibyśmy żyć po drugiej stronie granicy? To pytanie trzeba by postawić nie mnie, lecz panu Clemenceau w roku 1920, przed traktatem w Trianon, który pozbawił Węgry dwie trzecie terytorium- mówi Janos Fóthy, jeden z liderów mniejszości węgierskiej na Słowacji. Jego matka ma 80 lat. Mieszka wciąż w tej samej wiosce, a żyje już w piątym państwie. Urodziła się w monarchii austro-węgierskiej. Potem mieszkała w Czechosłowacji, w latach 1938 - 1945 na Węgrzech, potem ponownie w Czechosłowacji, a od 1 stycznia 1993 roku na Słowacji.
- I nigdy nie pytano jej o zdanie. Jesteśmy Węgrami, mieszkamy na Słowacji, ale czujemy się przede wszystkim Europejczykami. I chcemy decydować o swoich losach - dodaje Fóthy, który był już posłem, przedstawicielem 600-tysięcznej mniejszości węgierskiej w słowackim parlamencie, i starostą Szamorina, małego, przygranicznego miasteczka położonego 25...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta