Jak Unia z Akcją
Jak Unia z Akcją
Trzy lata rządów koalicji AWS z UW obfitowały w spory tworzących ją ugrupowań i oskarżania o nielojalność. W pół roku po rozstaniu Akcja i Unia potrafią się porozumiewać bez publicznych połajanek i wspólnie forsować sprawy, które wcześniej wydawały się niemożliwe od uzgodnienia.
AWS i UW, kiedy tworzyły koalicję, z wielkim bólem udawało się obsadzać stanowiska państwowe, a Akcja zmuszała się do akceptowania propozycji ówczesnego ministra finansów Leszka Balcerowicza. Jednak teraz Akcja wprowadziła w swym klubie parlamentarnym surową dyscyplinę obecności i głosowania za wyborem Balcerowicza na szefa NBP, co kosztowało najzagorzalszego przeciwnika polityki byłego wicepremiera w rządzie Jerzego Buzka, ministra Jerzego Kropiwnickiego, wykluczenie z klubu. Zapewne AWS ma w tym jakiś interes, a UW jakąś cenę za to zapłaci. Politycy obu ugrupowań zaprzeczają, jakoby dobili "politycznego targu", ale - pomijając kwestie etyczne - wydaje się, że dopiero po rozpadzie koalicji przyjęli do wiadomości, iż współpraca wymaga kompromisów.
Podzielone kompetencje
AWS i UW utrzymują,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta