Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga wyjścia ze ślepej uliczki

10 stycznia 2001 | Publicystyka, Opinie | KB
źródło: Nieznane

Krytycy "Grupy Kopernika" przeoczyli najważniejsze elementy jej propozycji

Droga wyjścia ze ślepej uliczki

RYS. KATARZYNA GERKA

KLAUS BACHMANN

Nieformalna grupa polskich i niemieckich intelektualistów pod nazwą "Grupa Kopernika" wywołała na nowo dyskusję o problemie polskich dóbr kultury rabowanych i niszczonych podczas okupacji przez władze niemieckie oraz niemieckich dóbr kultury, które w wyniku wojny trafiły w polskie ręce.

Raport grupy był pomyślany jako nowy impuls dla tej toczącej się od dziesięciu, a może nawet dwudziestu lat debaty, która żadnego rozstrzygnięcia dotąd nie przyniosła, oraz jako próba wskazania możliwych dróg wyjścia z impasu z pominięciem maksymalistycznych żądań, jakie ujawniły się po obu stronach. Nic dziwnego, że pierwsi zabrali głos obrońcy status quo i maksymalistycznych postulatów oraz ci, którzy - będąc odpowiedzialni za impas - kwestionują teraz, iż do takowego w ogóle doszło. W tej debacie jest też mnóstwo komentarzy wskazujących na to, że ich autorzy czytali raport "Grupy Kopernika" bardzo pobieżnie.

Problem nie prawny, lecz polityczny

Można oczywiście - jak to czynią profesor Pruszyński i Tomasz Stańczyk ("Rz" z 28 grudnia 2000 r.) - zakładać, że po polskiej stronie problemu nie ma,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2209

Spis treści

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament