Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzecznictwo dla lustrujących i lustrowanych

22 stycznia 2001 | Prawo | LG

Rozważania Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego

Orzecznictwo dla lustrujących i lustrowanych

Zwana potocznie lustracyjną, ustawa z 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi osób pełniących funkcje publiczne od początku budziła spory i dyskusje. Powątpiewano zarówno w celowość uchwalenia takiej ustawy, jak i jej szczegółowych rozwiązań prawnych. Spory polityczne o sam sens prowadzenia lustracji pozostawiam politykom i publicystom. Na pewno długo jeszcze nie wygasną. Chcę natomiast zwrócić uwagę na rolę, jaką odegrało orzecznictwo, zwłaszcza Sądu Najwyższego, w interpretacji przepisów ustawy lustracyjnej, w tym podstawowego pojęcia, jakim jest współpraca z organami bezpieczeństwa.

Już w 1997 r., tuż po wejściu w życie ustawy, pojawiła się wątpliwość, jak interpretować jej art. 6 ust. 1. Prokurator generalny zwrócił się wówczas z pytaniem prawnym do SN. Dotyczyło ono tego, czy służbą w organach bezpieczeństwa w rozumieniu ustawy lustracyjnej jest odbycie przeszkolenia wojskowego przez absolwenta szkoły wyższej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2219

Spis treści

Regiony Polski - Dolnośląskie

Zamów abonament