Ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych
Spis rozdziałów
Ustawa, którą niżej drukujemy, wejdzie w życie 24 kwietnia 2001 r. Przewiduje ona uwłaszczenie spółdzielców z lokatorskim lub własnościowym prawem do lokalu oraz najemców niektórych lokali, więc przeszło trzy miliony Polaków ma szansę stać się pełnymi właścicielami zajmowanych mieszkań.
Ich uprawnienia, w największym skrócie, przedstawiają się następująco:
- Każdy spółdzielca, który zajmuje lokatorskie lub własnościowe mieszkanie, będzie mógł zwrócić się do spółdzielni z wnioskiem o przekształcenie swojego prawa w pełną własność (przez ustawę nazywaną: odrębną własnością). I jedni, i drudzy mają prawo ubiegać się o to dopiero wtedy, gdy na ich mieszkaniu nie ciążą żadne zobowiązania finansowe. Zajmujący mieszkania lokatorskie muszą ponadto zapłacić 3 proc. wartości rynkowej mieszkania.
- Uwłaszczenie nie obejmie spółdzielców, których mieszkania lokatorskie wybudowała spółdzielnia przy udziale środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
- O pełną własność zajmowanego mieszkania mają prawo ubiegać się również najemcy lokali spółdzielczych, m.in. garaży, lokali użytkowych oraz pracowni artystycznych. Z wnioskiem w tej ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta