Po wiedzę za granicę
Po wiedzę za granicę
ANNA PACIOREK
Zagraniczne uczelnie są dostępne dla młodych Polaków. Ale marząc o dyplomie zagranicznej szkoły wyższej, warto karierę edukacyjną swoją lub swoich dzieci zaplanować wcześniej - wybrać odpowiednią szkołę średnią, najlepiej z klasami dwujęzycznymi, rozszerzoną nauką obcych języków lub nawet międzynarodową maturą.
Egzaminy, od których zależy przyjęcie do uczelni amerykańskiej, brytyjskiej, francuskiej czy niemieckiej, można zdać w Polsce. Przed wyjazdem warto się upewnić, czy wybrana zagraniczna szkoła wyższa ma akredytację, tzn. czy jej dyplom będzie uznany w Polsce i innych krajach. Jeśli planujemy odbyć w zagranicznej uczelni tylko część studiów, to coraz większe są możliwości uzyskania stypendium. Trzeba jednak mieć dobre wyniki w macierzystej, polskiej uczelni. Szanse na zagraniczne stypendia mają głównie studenci starszych lat i doktoranci.
Wielka Brytania - niezbędne pośrednictwo UCAS
- W brytyjskich uczelniach jest wymagana dobra znajomość angielskiego - mówi Maria Makarewicz, pracownik centrum informacji British Council. - Trzeba mieć zdany egzamin Cambridge Certificate in Advanced English, a zdarza się, że wymagany jest i Cambridge Proficiency in English. Osobom bez tych egzaminów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta