Cicha rewolucja
Cicha rewolucja
Wyzwanie dla Kościoła - komentarz
W młodym człowieku jest wciąż zapotrzebowanie na sacrum, ale odrzuca on normy moralne lansowane przez Kościół
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Ogłoszono niedawno, że religijność Polaków w ciągu półwiecza nie zmieniła się, że przetrwała próbę transformacji, zmian kulturowych, że nadal jesteśmy jednym z najbardziej religijnych narodów w Europie. Ale z badań porównawczych, które ksiądz opracowuje, wynika, iż w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpiły zmiany w religijności młodzieży, a szczególnie w zakresie akceptacji norm moralnych, których naucza Kościół.
KS. SŁAWOMIR ZARĘBA: Można nawet powiedzieć, że jesteśmy świadkami cichej rewolucji aksjologicznej. W ciągu dziesięciu lat, między 1988 i 1998 rokiem, kiedy prowadziliśmy badania, nastąpiło wśród młodzieży rozluźnienie związku z religią, a w jeszcze większym stopniu wzrost relatywizmu etycznego. Obecnie mniej osób niż w 1988 roku deklaruje intensywną religijność. O dziesięć procent spadła na przykład liczba młodych określających się jako wierzący i głęboko wierzący.
Jest ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta