Rekompensaty za pozostawione majątki
Rekompensaty za pozostawione majątki
Jeśli ustawa reprywatyzacyjna stanie się obowiązującym prawem, to dzisiejsze przepisy dotyczące zabużan przestaną obowiązywać.
Zabużanie mają dzisiaj możliwość otrzymania ekwiwalentu za majątek pozostawiony na tych ziemiach II Rzeczypospolitej, które w 1945 r. znalazły się na terytorium ZSRR. Polega ona na zaliczeniu na pokrycie wartości nieruchomości nabytych od skarbu państwa, tj. opłat za wieczyste użytkowanie lub ceny działki budowlanej oraz ceny położonych na niej budynków i lokali, wartości pozostawionych nieruchomości.
Los tych przepisów jest sprzężony z ustawą reprywatyzacyjną. Po jej wejściu w życie przestaną obowiązywać. Zabużanie będą mogli wówczas otrzymać rekompensatę wyłącznie na zasadach w niej ustalonych.
Co istotne, ekwiwalentem mogą być teraz tylko nieruchomości stanowiące własność skarbu państwa, a nie gminy. Ustawa reprywatyzacyjna przewiduje rekompensatę w postaci mieszkań komunalnych sprzedawanych najemcom. Dziś jej los nie jest jeszcze przesądzony.
Kwestię rekompensat dla zabużan wciąż jeszcze normuje art. 212 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543). Nie daje ona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta