Sąd Najwyższy wkroczył w funkcje pierwszej władzy
Sąd Najwyższy wkroczył w funkcje pierwszej władzy
ADAM STRZEMBOSZ
Faktyczne przekazywanie informacji jest równoznaczne ze współpracą z organami bezpieczeństwa, a przełamanie tego domniemania może jedynie wynikać z akt. W przeciwnym razie postępowanie lustracyjne zostanie sprowadzone, w większości wypadków, do działań fikcyjnych, jawnie sprzecznych z ustawą lustracyjną.
W uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 5 października 2000 r. (sygn. akt II KKN 271/2000) dotyczącego art. 4 ust. 1 tzw. ustawy lustracyjnej z 11 kwietnia 1997 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 1999 r. nr 42, poz. 428) znajduje się następująca teza: "Współpracą w charakterze tajnego informatora (art. 4 ust. 1 ustawy) jest zachowanie polegające na udzieleniu organom bezpieczeństwa państwa pomocy w postaci dostarczenia informacji ułatwiającej wykonanie zadań powierzonych tym organom. Nie jest natomiast współpracą uchylanie się od dostarczenia takiej informacji ani współdziałanie pozorne - choćby przejawiało się w formalnym dopełnieniu czynności i procedur wymaganych przez oczekujących współpracy".
Równocześnie doprecyzowując ten pogląd, SN stwierdził: "Jest (...) oczywiste, że okoliczność, czy przekazana informacja spowodowała negatywny skutek dla innej osoby, pozostaje bez znaczenia dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta