Działalność nie dla każdego
Działalność nie dla każdego
ROBERT SASIN
Leasing stał się jedną z bardziej popularnych form finansowania inwestycji. Jednak prawne jego uwarunkowania w Polsce są daleko niewystarczające.
Dzięki ustawie z 26 lipca 2000 r., umowa leasingu doczekała się kodyfikacji w polskim prawie cywilnym. To jest dopiero początek prawnych uregulowań leasingu. W przygotowaniu znajdują się jeszcze zmiany w prawie podatkowym oraz w ustawie o rachunkowości.
Regulacja leasingu w prawie polskim nawiązuje do krajowej i zagranicznej praktyki leasingowej oraz w zasadniczych kwestiach do Konwencji Ottawskiej UNIDROIT o międzynarodowym leasingu finansowym z 1988 r. Postanowienia tej konwencji weszły w życie we Włoszech, Francji, Nigerii oraz na Węgrzech. Zwiększa się też liczba krajów, w których uregulowano, choć w różny sposób, umowę leasingu. Oprócz wyżej wymienionych krajów własne uregulowania leasingu istnieją m.in. w: Belgii, Brazylii, Portugalii, RPA, Turcji, Grecji, USA, Urugwaju, Rosji i na Ukrainie.
Polska należy do nielicznych krajów w świecie, które uregulowały leasing w kodeksie cywilnym. Nie zrobiły tego np. Niemcy, w których umowa leasingu w dużej mierze bazuje na postanowieniach, dotyczących umowy najmu, określonych w prawie cywilnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta