Akcja pozornie pogodzona
Akcja pozornie pogodzona
O losach AWS nie rozstrzygają dziś jej oficjalne władze. Nie decydują też do niedawna wszechmocni liderzy Ruchu Społecznego. Marian Krzaklewski wycofał się na drugi plan, a działacze tacy jak Jacek Rybicki mogą tylko czekać na to, co uczynią ich partnerzy z SKL i ZChN. Bo właśnie w tych dwóch partiach waży się obecnie los całej AWS.
Powstanie Platformy Obywatelskiej spowodowało w AWS spór o podział stanowisk, jakie miał po reformie Akcji objąć marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Zamieszanie wokół PO i kryzys w Unii Wolności odwróciły jednak uwagę mediów od tej dyskusji, dając partiom czas na ustalenie spornych kwestii.
W efekcie powstało wrażenie, że Platforma skonsolidowała AWS, a jej ugrupowania porozumiały się i podzieliły stanowiskami bez zbędnych emocji. Niezbyt prawdziwy wizerunek pogodzonej Akcji ugruntowała decyzja Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, którego Rada Polityczna postanowiła, że partia pozostanie w Akcji, a zbuntowani politycy wbrew zapowiedziom nie odeszli do Platformy. Również głosowanie nad budżetem, na które Klub AWS stawił się w pełnym składzie i jak jeden mąż poparł ustawę (a wcześniej obalił wniosek SLD o jej odrzucenie) oraz pierwsze posiedzenie nowej Rady Politycznej odbyte w atmosferze wzajemnej sympatii ugrupowań Akcji i namawiania do wiary w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta