Osobiste uprawnienia akcjonariusza
Osobiste uprawnienia akcjonariusza
- Poprzednie odcinki Niezależnie od uprawnień ściśle związanych z posiadaniem uprzywilejowanych akcji, kodeks spółek handlowych stwarza możliwość przyznania indywidualnie oznaczonemu akcjonariuszowi uprawnień osobistych (art. 354). Przyznanie tych uprawnień, związanych z osobą akcjonariusza i nie mających związku z wysokością zainwestowanego kapitału, to wyraz dopuszczalności wprowadzenia elementu osobowego do spółki kapitałowej, jaką jest spółka akcyjna.
W kodeksie handlowym nie było wyraźnych rozwiązań dopuszczających możliwość przyznania uprawnień ściśle związanych z akcjonariuszem w oderwaniu od liczby oraz rodzaju posiadanych przez niego akcji. Doktryna doszukiwała się takiej możliwości poprzez interpretację nadzwyczaj enigmatycznego sformułowania przepisu art. 408 § 3 k.h., dotyczącego konieczności uzyskania zgody osoby posiadającej takie uprawnienie na jego zniesienie lub uszczuplenie.
Charakter uprawnień osobistych powodował w przeszłości liczne spory w doktrynie. Nierzadko były one wynikiem wadliwej kwalifikacji takich uprawnień, jako wynikających z faktu posiadania określonej liczby akcji i określonego rodzaju. Obecna regulacja czytelnie odróżnia uprawnienia przysługujące akcjonariuszowi posiadającemu akcje uprzywilejowane (art. 351 k.s.h.) od uprawnień ściśle
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta