Przykład niemiecki
Przykład niemiecki
LESZEK PAWłOWICZ
Rozwój lokalnych rynków finansowych może być kluczem do rozwiązania wielu problemów gospodarczych, na przykład bezrobocia.
Instytucje publiczne mogą wspierać rozwój takich rynków w sposób bezpośredni lub pośredni. Bezpośrednie wsparcie oznacza np. udział kapitałowy samorządu w lokalnych instytucjach finansowych lub lokowanie środków i zaciąganie kredytów w swoich bankach, a także gwarancje wypłacalności dla "własnych" instytucji finansowych.
Bezpośrednie wsparcie lokalnych instytucji finansowych przez władze samorządowe jest powszechne w Niemczech, gdzie kasy oszczędnościowe i "landesbanki" znajdujące się pod kontrolą władz samorządowych stanowią około 50 proc. niemieckiego rynku finansowego. Rozwiązanie to jest coraz częściej krytykowane, ponieważ prowadzi do naruszenia zasad swobodnej konkurencji. Banki lokalne korzystające z gwarancji samorządów mają lepszą pozycję niż inne banki, działające na lokalnym rynku. W Polsce nie ma banków komunalnych, a ich utworzenie przerasta możliwości finansowe samorządów. Są jednak banki spółdzielcze wymagające dokapitalizowania. Ich rola jest niewielka (mniej niż 5 proc. aktywów systemu bankowego), stanowią one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta