Dochody będą za jakiś czas
Dochody będą za jakiś czas
WOJCIECH STARUCHOWICZ
Coraz więcej firm decyduje się na wzbogacanie systemów wynagrodzeń o instrumenty, które przyczyniają się do wzrostu wartości spółki i stają się "złotymi kajdankami", zatrzymującymi pracowników. Często są to świadczenia długoterminowe, przede wszystkim związane z prawem do preferencyjnego nabycia przez pracowników akcji.
W USA z prawa do zakupu akcji przez pracowników korzysta dziś 95 proc. firm o przychodach ponad 3 mld dolarów i wartości aktywów ponad 100 mld dolarów. Na zachodzie Europy około 63 proc. spółek (w Wielkiej Brytanii 93 proc.). W Polsce takie programy zaczęto tworzyć w 1993 r., ale okres boomu to ostatnie trzy lata. Programy ma już co trzecia spółka notowana na giełdzie. W 2000 r. do emisji akcji dla pracowników zobowiązało się 20 firm. Najnowsze informacje o zainteresowaniu takimi programami w Polsce zawiera raport firmy konsultingowej Arthur Andersen.
Zyski
W niektórych sektorach gospodarki USA takie świadczenia są główną częścią dochodów pracowników (np. w nieruchomościach jest to 79 proc., w branży farmaceutycznej - 70 proc., w IT - 64 proc.). W Polsce odroczenie momentu nabywania akcji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta