Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednym słowem: chaos

06 marca 2001 | Prawo | JW
źródło: Nieznane

Umowa spółki cywilnej po zmianach w prawie gospodarczym

Jednym słowem: chaos

RYS. JACEK FRANKOWSKI

JACEK WIDŁO

Spółka cywilna utraciła podmiotowość w rozumieniu prawa gospodarczego. W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego nigdy podmiotowości prawnej nie miała.

Na powodzenie rynkowe i popularność spółki cywilnej miały wpływ praktyka obrotu gospodarczego, wyobrażenie, że słowo "spółka" oznacza istnienie jakiegoś odrębnego podmiotu, i łatwość "założenia spółki". Wystarczyło bowiem spisać umowę spółki, zadeklarować i wnieść wkłady oraz zgłosić działalność do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskać numer REGON w urzędzie statystycznym i zgłosić działalność do urzędu skarbowego.

Od 1 stycznia 2001 r. ustawodawca przesądził o charakterze działalności prowadzonej przez spółki cywilne, które definitywnie przestały być traktowane jako podmioty gospodarcze-przedsiębiorcy. Są nimi aktualnie wspólnicy spółki cywilnej-osoby fizyczne lub (raczej wyjątkowo) osoby prawne. Nie oznacza to też absolutnie, że spółki cywilne przestały istnieć, czy też że nie można w przyszłości ich założyć. Oznacza to tyle tylko, że obecnie można zawrzeć umowę spółki cywilnej, ale bez powoływania rozumianego podmiotowo organizmu gospodarczego, który może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2257

Spis treści

Listy

Zamów abonament