Umorzenie na swój sposób
Umorzenie na swój sposób
- Poprzednie odcinki Kodeks spółek handlowych wyraźnie poszerzył i uszczegółowił regulację dotyczącą umorzenia akcji. Dla prawidłowego dobrowolnego umorzenia akcji konieczne jest wskazanie w statucie spółki dwóch parametrów określających przebieg procesu umorzenia. Przy umorzeniu przymusowym i warunkowym k.s.h. wymaga określenia aż czterech parametrów: sposobu, warunków, przesłanek i trybu umorzenia. Co należy rozumieć przez te pojęcia - pokaże praktyka.
K.s.h. w art. 304 § 2 pkt 4, podobnie jak uprzednio kodeks handlowy w art. 309 § 2 pkt 3, przewidział konieczność określenia w statucie spółki warunków i sposobu umorzenia akcji pod rygorem bezskuteczności wobec spółki. Przepis ten uzupełniony jest w art. 359 § 1 k.s.h., według którego "akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi". Nie występuje tu zatem znaczna różnica w porównaniu z dotychczasowym brzmieniem art. 363 k.h., według którego akcja mogła być umorzona jedynie wtedy, gdy przewidywał to statut. Zmiana ta nie powinna mieć wpływu na wykładnię - należy przyjąć, iż nie jest możliwe umorzenie akcji, jeżeli statut spółki nie uwzględnia takiej możliwości. Wątpliwości może natomiast budzić dopuszczalność umorzenia akcji, gdy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta