Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Imienne świadectwa założycielskie

13 marca 2001 | Prawo | WG

Kodeks spółek handlowych (45)

Imienne świadectwa założycielskie

Poprzednie odcinki tego cyklu

Powstanie spółki akcyjnej jest efektem złożonego procesu organizacyjnego, angażującego świadczenie usług nie tylko przyszłych akcjonariuszy, ale i osób trzecich. Kodeks spółek handlowych przewiduje wydanie przez spółkę akcyjną imiennych świadectw założycielskich w celu wynagrodzenia usług świadczonych przy powstaniu spółki (art. 355). W założeniu uzależniają one wysokość wynagrodzenia za usługi świadczone podczas tworzenia spółki od jej późniejszych wyników finansowych.

Imienne świadectwo założycielskie jest jedną z postaci tzw. tytułów uczestnictwa w zysku spółki, o których mowa w art. 304 § 2 pkt 1 k.s.h. Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest jej wyłącznie obligacyjny i majątkowy charakter. Świadectwo założycielskie daje prawo do udziału w zysku spółki w wysokości oraz w latach dywidendowych określonych przez statut. Przyznanie takiego prawa na rzecz oznaczonego podmiotu jest formą wynagrodzenia za usługi świadczone przy powstaniu spółki, np. za pełnienie funkcji pełnomocnika założycieli spółki akcyjnej w okresie poprzedzającym jej rejestrację (art. 323 § 1 k.s.h.).

Uprawnieni do udziału w zysku spółki z tytułu przyznanych imiennych świadectw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2262

Spis treści

Listy

Fotoreportaż

Zamów abonament