Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojciech Trąpczyński

13 marca 2001 | Prawo | KP
źródło: Nieznane

LEKSYKON PRAWNIKÓW POLSKICH

Wojciech Trąmpczyński

Wojciech Trąmpczyński (1860-1953)

"Wpierw musimy Państwu zapewnić byt, a potem dopiero możemy prowadzić wewnętrzne walki o to, jaka forma bytu jest najlepsza" - postulował w mowie sejmowej 28 listopada 1922 r. Wojciech Trąmpczyński. Dzieje parlamentaryzmu polskiego wiążą się nierozerwalnie z jego postacią jako marszałka Sejmu Ustawodawczego lat 1919-22. Wcześniej jednak, na ziemiach zaboru pruskiego, gdzie polską odrębność narodową było zachować najtrudniej, był adwokatem, obrońcą w sprawach politycznych, działaczem społecznym i niepodległościowym, posłem broniącym praw Polaków w sejmie pruskim i parlamencie Rzeszy, wreszcie - organizatorem i uczestnikiem walk niepodległościowych w Wielkopolsce.

Urodził się 8 lutego 1860 r. w Dębłowie pod Gnieznem w zasłużonej rodzinie wielkopolskiej, o tradycjach powstańczych sięgających jeszcze czasów kościuszkowskich, napoleońskich i powstania listopadowego. Po naukach początkowych w domu rodzinnym uczęszczał do szkoły ludowej w Trzemesznie, a po jej ukończeniu wyjechał do Poznania, gdzie kontynuował naukę w znanym Gimnazjum św. Marii Magdaleny. W gimnazjum wstąpił do uczniowskiego kółka tajnego Towarzystwa Tomasza Zana, w którym uczniowie na drodze samokształcenia i dyskusji pogłębiali wiedzę o historii i literaturze polskiej. Nauka w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2262

Spis treści

Listy

Fotoreportaż

Zamów abonament