Ulepszenia zmniejszające cenę
Ulepszenia zmniejszające cenę
Przedstawiamy kolejną relację z dyżuru telefonicznego poświęconego sprzedaży mieszkań tzw. zakładowych (odbył się 6 lutego) oraz odpowiedzi na pytania czytelników, które wpłynęły później. Wyjaśnień udzielała Ewa Bończak-Kucharczyk, wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Jesteśmy najemcami mieszkań byłych zakładowych (należały do przedsiębiorstwa państwowego), które kupił na przetargu związek wyznaniowy. Od nowego właściciela 5 lutego otrzymaliśmy wypowiedzenie dotychczasowych umów najmu zawartych na czas nieoznaczony oraz propozycję podpisanie umów na czas określony (na dwa lata). Kiedy nie wyraziliśmy zgody, dostaliśmy wypowiedzenie starych umów. Jako powód podano zmianę użytkowania lokalu. Co mamy robić?
Do 7 lutego nie było regulacji, które przyznawałyby najemcom przedsiębiorstw państwowych prawo pierwszeństwa zakupienia zajmowanych przez nich mieszkań. Przepisy o zasadach sprzedaży mieszkań dotyczyły tylko niektórych przedsiębiorstw (m.in. PKP). Ich większość miała do wyboru: sprzedać mieszkania na przetargu albo zaproponować ich nabycie najemcom zajmującym je (mówiła o tym ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw). Zasady te zmieniła ustawa z 15 grudnia 2000 r. o zasadach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta