Zbrodnia w Jedwabnem nie została dokonana w imieniu narodu polskiego
Zbrodnia w Jedwabnem nie została dokonana w imieniu narodu polskiego
Stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w sprawie wymordowania żydowskich mieszkańców w Jedwabnem 10 lipca 1941 r.
Wypełniając swoją powinność Instytut Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie wymordowania w jednym z pierwszych dni okupacji niemieckiej żydowskich mieszkańców miasteczka Jedwabne. Jest to pierwsze w wolnej Polsce postępowanie w sprawie, poprzednie zakończyło się prawomocnym skazaniem w 1949 i 1953 roku łącznie 12 Polaków. Nie wyjaśniło ono wszystkich okoliczności zbrodni. Brak było dokładnych informacji o udziale okupacyjnych sił niemieckich. Materiały archiwalne oraz dane historyczne znane w chwili podjęcia śledztwa wskazywały na udział w tej zbrodni Polaków.
Zadaniem Instytutu Pamięci Narodowej jest ustalenie wszystkich okoliczności zbrodni w Jedwabnem i wskazanie jej sprawców. Instytut kieruje się przekonaniem, że wymordowanie żydowskich sąsiadów nie zostało dokonane w imieniu naszego Narodu. Instytut Pamięci Narodowej uczyni wszystko, aby ustalić prawdę.
Musimy nazwać tę zbrodnię jej własnym imieniem. Przynależność do rodziny narodów cywilizowanych wyklucza jakiekolwiek usprawiedliwienia dla mordowania dzieci, kobiet i mężczyzn z powodów narodowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta