Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życie po końcu

15 marca 2001 | Prawo | SG
źródło: Nieznane

Status prawny spółek handlowych w czasie i po upadłości

Życie po końcu

RYS. JACEK FRANKOWSKI

Zakończenie postępowania upadłościowego przez podział funduszów masy upadłości powoduje rozwiązanie i wykreślenie z rejestru przedsiębiorców każdej spółki handlowej. Skutek ten powstaje niezależnie od rozmiaru pozostałego majątku. Przypada on byłym wspólnikom, którzy nie stają się bezpośrednio dłużnikami nie zaspokojonych wierzycieli spółki; stosunek prawny tych osób można by oceniać tylko w ramach przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Zakończenie postępowania upadłościowego może nastąpić:

a) przez umorzenie postępowania,

b) na skutek podziału między wierzycieli upadłościowych funduszów masy upadłości w formie "ostatniego planu podziału" (art. 217 prawa upadłościowego),

c) na skutek zawarcia układu z wierzycielami nie uprzywilejowanymi oraz po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu zobowiązań masy upadłości i wierzytelności uprzywilejowanych (art. 196).

Ponadto postępowanie upadłościowe może zostać zakończone przez to, że w wyniku uwzględnienia zażalenia lub kasacji od postanowienia o ogłoszeniu upadłości nastąpi zmiana tego postanowienia i oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości (art. 223 in fine).

W sytuacjach wymienionych pod punktami b) i c) sąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2264

Spis treści
Zamów abonament