Emeryci mundurowi powinni mieć wybór
Emeryci mundurowi powinni mieć wybór
Według jakich zasad powinni rozliczać się emeryci mundurowi z zarobionych dodatkowo pieniędzy w 1999 r. - na to pytanie być może odpowie Sąd Najwyższy. Przepisy, które wtedy obowiązywały, utraciły moc w wyniku późniejszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Przypomnijmy: TK w wyroku z 20 grudnia 1999 r. (sygn. akt K 4/99) stwierdził niezgodność z konstytucją art. 159 pkt 2 i art. 160 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy te znowelizowały ustawy emerytalne służb mundurowych.
Od 1 stycznia 1999 r. emerytowani żołnierze i funkcjonariusze policji UOP, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej mogli zarobkować na zasadach ogólnych. Wcześniej bez względu na wysokość dodatkowe dochody nie powodowały zawieszenia emerytury czy renty. Jeśli przekroczyły podstawę wymiaru świadczenia, organ rentowy potrącał z niego nie więcej niż 25 proc.
Od 1999 r. ich zarobki musiały mieścić się w limitach, jakie obowiązywały pozostałych emerytów. Gdy wynosiły od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego miesięcznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta